Ostrzeżenie przed przesyłkami zawierającymi nieznane nasiona

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryficach przekazało informacje od Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie o odebraniu zgłoszenia od mieszkanki, informującego o otrzymaniu pocztą polską niezamawianej przesyłki z Malezji zawierającą nasiona nieznanego pochodzenia.

Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podobne zjawisko dotyczy niezamawianych przesyłek otrzymywanych przez mieszkańców różnych krajów w ostatnich tygodniach. Z uwagi na zagrożenie związane z nieznajomością zawartości przesyłek, zaleca się zniszczenie przesyłki zawierającej nasiona poprzez spalenie.


30 Lipca 2020
Komunikat dotyczący niezamawianych przesyłek nasion z Chin
W ostatnim czasie pojawiały się informacje dotyczące przesyłek z Chin, zawierających nieoznakowane nasiona. Początkowo takie paczuszki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, następnie dotarły do Europy, a w końcu pojedyncze przesyłki zgłoszono również w Polsce.
 
W przypadku otrzymania takiej paczki nasiona należy zniszczyć. Mając na uwadze ogólnie przyjęte zasady prewencyjnego zachowania środków ostrożności, ze względu na potencjalnie możliwe inne zagrożenia, wskazane jest nie otwieranie takich opakowań. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion, najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku (aby zachować również warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego).
 
Absolutnie nie należy takich nasion „wysiewać na próbę”. Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i inne) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe.

Źródło komunikatu PIORN:  http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/komunikat-dotyczacy-niezamawianych-przesylek-nasion-z-chin,389.html