MOŻLIWOŚĆ WYMIANY PIECÓW I NIE TYLKO

Gmina Brojce w dniu wczorajszym złożyła wniosek o dofinansowanie wymiany 15 przestarzałych pieców na nowe, zgłoszonych przez mieszkańców w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego.

Projekt ma na celu poprawę jakości powietrza w Gminie Brojce a jego wartość wyniosła blisko 135 tys. zł. W przypadku uzyskania dofinansowania przez Gminę Brojce każde ze zgłoszonych gospodarstw domowych po sporządzeniu charakterystyki energetycznej budynku otrzyma dotację w wysokości 7,5 tys. zł na wymianę pieca. Warunkiem otrzymania dotacji jest montaż niskoemisyjnego źródła ciepła w postaci np. pieca węglowegoco najmniej klasy Euro 5, pieca na pellet, kotła na biomasę czy kotła kondensacyjnego na energię elektryczną.
Bez względu na złożony wniosek cały czas mają Państwo możliwość skorzystania z dwóch innych źródeł finansowania działań termomodernizacyjnych, czyli polegających nie tylko na wymianie pieca.
W ramach wymienionych niżej działań możecie Państwo również wykonać prace polegające na wymianie okien, drzwi i bram garażowych, dociepleniu ścian i dachu budynku, montażu paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła itp.:

1. Czyste Powietrze – dofinansowanie dla budynków jednorodzinnych od 30% do 90% w zależności od dochodu lub pożyczka na niski procent, więcej informacji https://wnioski.wfos.szczecin.pl/zadaj-nam-pytanie

2. ulga termomodernizacyjna – możliwość odliczenia udokumentowanych kosztów zrealizowanych prac termomodernizacyjnych na nieruchomości jednorodzinnej poniesionych w okresie maksymalnie 3 lat w wysokości do 23% wydatków, więcej informacji https://www.e-pity.pl/ulga-termomodernizacyjna-ocieplenie-domu/

Ważne info: zamieszkiwanie w budynku wielorodzinnym np. w zabudowie szeregowej nie wyklucza z możliwości skorzystania z dofinansowania, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Ważne, żeby lokal był lokalem samodzielnym, wydzielonym od innych i posiadającym indywidualne (nie współdzielone) źródło ciepła.

Łukasz Goszczyński